szczęśliwe życie

Jak skupić się nad tym, co jest naprawdę ważne w życiu?

Jak odkryć co jest dla nas ważne?

W życiu nie chodzi o to, żeby robić więcej. Chodzi o to, żeby robić właściwe rzeczy we właściwej kolejności i we właściwym czasie. Chodzi o to, żeby skupiać się na tym, co jest dla nas najważniejsze. Chodzi o to, żeby wybierać te działania, które są zgodne z naszymi wartościami i które prowadzą nas do realizacji naszych wizji, marzeń i celów. Zestaw preferowanych przez nas indywidualnie wartości może być różny. Dlatego warto odkryć, co tak naprawdę jest w życiu dla nas ważne.

Co robią i jak myślą osoby, które skupiają się na tym, co w ich życiu jest ważne?

Po pierwsze.

Skupiają się na tym, żeby robić mniej, ale za to lepiej. Skupiają się bardziej na jakości niż na ilości. Wiedzą, że nie muszą robić wszystkiego dla wszystkich, rezygnując z własnych potrzeb. A ponieważ mają świadomość, że nie są w stanie zrobić wszystkiego, wybierają i skupiają się na tym, co jest dla nich naprawdę ważne i robią to lepiej.

Po drugie.

Myślą: „nic nie MUSZĘ, tylko MOGĘ” np. „nie muszę odebrać telefonu w tym momencie, tylko mogę oddzwonić po zakończeniu spotkania”. Wiedzą, że w ich życiu ważne są tylko nieliczne rzeczy, w odróżnieniu od osób, które mają poczucie, że wszystko jest ważne i wszystko trzeba zrobić. Zastanawiają się, co i w jakiej kolejności chcą zrobić, godzą pewne rzeczy ze sobą albo z części rezygnują.

Po trzecie.

Chcą żyć życiem w pełnym tego słowa znaczeniu, dlatego często zatrzymują się, żeby zastanowić się, co jest dla nich ważne, żeby wiedzieć, w jakim kierunku iść i co należy robić.

Po czwarte.

Mówią „NIE” na wszystko to, co jest nieistotne, zamiast mówić „tak” bez namysłu. Dają sobie czas na podjęcie decyzji. Zamiast odpowiadać od razu, odpowiadają: „ok, zastanowię się i dam ci znać”.

Po piąte.

Usuwają przeszkody, żeby jeszcze skuteczniej pracować. W odróżnieniu od innych osób, które robią wszystko naraz i w ostatniej chwili. Mają głębokie poczucie tego, że ich życie ma znaczenie. Starannie dokonują wyborów, żeby pracować jak najlepiej. Nie biorą na siebie zbyt wiele, bo wiedzą, że wtedy ucierpi na tym ich praca albo ich związek czy rodzina.

Po szóste.

Mają poczucie kontroli nad sytuacją. Robią to, co trzeba, skupiają się na tym, co jest ważne, robią to, co trzeba, w odróżnieniu od osób, które nie są pewne, czy robią właściwe rzeczy. Cieszą się swoją pracą. Wiedzą, co jest naprawdę ważne. Kierują się w życiu zasadą, że mniej znaczy lepiej. Zamiast robić wszystko, selekcjonują i robią właściwe rzeczy.

Po siódme.

Decydują o tym, jak wykorzystają czas i własną energię. Wiedzą, że wszyscy mamy 24 godziny na dobę do dyspozycji i to od nas zależy, jak je wykorzystamy. Świadomie zarządzają swoją energią w czasie. Dbają o wysoki poziom swojej energii, żeby mieć jej wystarczająco dużo do zrealizowania tego, na czym im zależy.

Po ósme.

W odróżnieniu od osób zabieganych, zapędzonych, mają przekonanie, że zawsze, wszędzie i w każdej sytuacji mają wybór. Pamiętają o tym, że prawa wyboru nie można nikomu odebrać, ani nie można się go dobrowolnie zrzec. Można jedynie o nim zapomnieć. Wiedzą, że jeśli nie mogą zmienić sytuacji, to mają wybór, jak w danej sytuacji zareagują. Zamiast myśleć — MUSZĘ, co zakłada brak możliwości wyboru, myślą i mówią — WYBIERAM. Wybieram to, co teraz będę robić, na czym się teraz skupię, co jest teraz dla mnie ważne. Wybieram, zamiast rezygnować z możliwości wyboru.

Mam nadzieję, że pokazując Ci, co myślą i robią ludzie, którzy skupiają się na tym, co w ich życiu jest ważne, zachęciłam Cię do refleksji nad własnym życiem i zainspirowałam do wprowadzenia zmian. Jeśli chcesz wykonać teraz pierwszy krok ku temu, żeby nadać większe znaczenie swojemu życiu, mam dla Ciebie zadanie.

Zadanie dla Ciebie:

Odkryj to, co jest teraz dla Ciebie ważne. Weź kartkę, długopis i wypisz sobie, co jest dla Ciebie ważne, w tym momencie w Twoim życiu, na czym chcesz się skupić, czego chcesz doświadczać, co chcesz realizować.
Pamiętaj, że jeśli sama nie wyznaczysz sobie priorytetów, zrobi to za Ciebie ktoś inny. Jeśli nie skupisz się na realizacji własnych celów, będziesz w życiu realizować cele innych ludzi: szefa, męża, klientów, dzieci czy przyjaciółki.
Dlatego zdecyduj o tym, co jest teraz dla Ciebie ważne. Kiedy to zrobisz, będziesz znała swoje priorytety. A wtedy dużo łatwiej będzie Ci podejmować decyzje i wybierać działania, które będą Ci służyć.

PS. Jeśli czujesz, że potrzebujesz zmian w swoim życiu zawodowym i/lub osobistym, umów się ze mną na bezpłatną konsultację przez telefon lub Skype i sprawdź, jak mogę Ci pomóc!