moc zobowiązań

Jak możesz wykorzystać siłę zobowiązań do realizacji Twoich celów?

Czym jest zobowiązanie?

Zobowiązanie to złożenie obietnicy sobie albo komuś innemu. Składanie i przede wszystkim dotrzymywanie tych obietnic, czyli podejmowanie działań potrzebnych do zrealizowania zobowiązania, pomagają nam w tym, żebyśmy lepiej, skuteczniej i szybciej realizowali nasze cele.

Peter Drucker mówi o zobowiązaniach tak:

„dopóki nie pojawi się zobowiązanie, istnieją tylko obietnice i nadzieje, ale nie ma planów”

Co to znaczy? Że możemy sobie coś obiecywać, o czymś myśleć, natomiast dopóki nie podejmiemy zobowiązania, czyli nie postawimy przysłowiowej kropki nad i, dopóty nie będziemy realizować naszych planów.

Co Cię może blokować przed składaniem zobowiązań?

Możesz mieć tendencję do unikania podejmowania zobowiązań, ponieważ zobowiązanie z jednej strony może Cię mocno motywować, ale z drugiej możesz je postrzegać jako ograniczenie. To ograniczenie polega na tym, że możesz mieć w sobie przekonanie, że jak już się zobowiążesz, to musisz to zrobić, więc lepiej jest nie obiecywać. Taka myśl z pewnością Ci służy, ponieważ tak naprawdę świadome składanie zobowiązań ma moc i siłę sprawczą i faktycznie pomoże Ci w realizowaniu Twoich celów.

Możesz też mieć tak, że składasz zobowiązanie, jednak kiedy sytuacja się komplikuje, szukasz wymówek, czyli racjonalnego uzasadnienia do tego, z jakiego powodu nie podjęłaś działań, do których się zobowiązałaś. W rezultacie wymówki powodują, że nie realizujesz tego, co naprawdę chcesz zrealizować i przez to stoisz w miejscu.

Rodzaje zobowiązań

Zobowiązania mogą być wewnętrzne i zewnętrzne. Zobowiązanie wewnętrzne to złożenie obietnicy samej sobie. Jest ono najbardziej skuteczne, jednak pod warunkiem, że masz zbudowaną dobrą relację ze sobą, która jest oparta na zaufaniu do siebie, na szacunku, wierze w siebie i we własne możliwości.

Kiedy jesteś jeszcze na etapie budowania takiej relacji ze sobą, a chcesz iść do przodu, chcesz działać i odnosić sukcesy, wtedy możesz wykorzystać moc działania zobowiązania zewnętrznego. Czyli zobowiązania wobec innej osoby albo grupy osób. W przypadku osoby może to być partner, małżonek, przyjaciółka, szef, klient, mentor, coach albo w przypadku grupy może to być rodzina, zespół, z którym pracujesz, Twoi przyjaciele, grupa mastermind.

Sprawdź, który rodzaj zobowiązania będzie na Ciebie działać najbardziej mobilizująco.

Kiedy zobowiązanie jest skuteczne?

Musisz wiedzieć, że tak naprawdę nie zobowiązujesz się, kiedy mówisz: „chciałabym to zrobić” albo „zrobiłabym to” lub „spróbuję”. To są słowa, które nie motywują Cię wystarczająco do tego, żeby zacząć działać. Skuteczne zobowiązanie podejmujesz wtedy, kiedy mówisz wprost: „zrobię to”, a jeszcze lepiej, kiedy dodasz, do kiedy to zrobisz, np. „zrobię to do końca sierpnia” albo „zrobię to do końca tygodnia”. Takie zobowiązanie ma moc.

Sprawdź, jak realizujesz swoje plany, kiedy o nich nikomu nie mówisz, a jak je realizujesz, kiedy wiedzą o nich inni. Mam nadzieję, że potwierdzisz, że faktycznie tak jest, że zobowiązując się przed innymi, masz większą motywację do tego, żeby zrealizować swoje plany.

Świadomie używaj zobowiązań do realizacji Twoich celów

Zachęcam Cię serdecznie do świadomego sięgania po to narzędzie i korzystania z jego mocy. Aby jeszcze lepiej Ci służyło, pamiętaj o tym, żeby nie krytykować się za to, że czegoś nie zrobiłaś. Zamiast tego, zadaj sobie pytanie: „co zrobiłam dobrze” i „co mogę następnym razem zrobić lepiej”. Tylko takie podejście pomoże Ci krok po kroku iść do przodu i realizować Twoje wizje, marzenia i cele.

Ja też korzystam z mocy zobowiązań, zobowiązując się wobec moich klientów, wobec grupy mastermind czy mentora, z którym pracuję. Wykorzystuję zobowiązania, również pracując z klientkami w ramach programu Kobieta Spełniona, zachęcając je do podjęcia zobowiązań pomiędzy naszymi sesjami.

Dwie wskazówki dla Ciebie na koniec

Po pierwsze:

Jak już się zobowiążesz przed sobą w obecności jednej bądź kilku osób, warto, żebyś w kolejnym kroku wypisała swoje blokady. Weź kartkę i coś do pisania albo usiądź przed komputerem i wypisz wszystkie możliwe przeszkody, które mogą Cię po drodze spotkać. Wypisz wszystkie swoje blokady, ograniczające przekonania i wymówki, które mogą Cię zatrzymać. Wyrzucając swoje przeszkody z głowy na kartkę, osłabiasz ich moc i też przygotowujesz się na trudniejsze momenty, które mogą się pojawić. Dzięki temu łatwiej sobie z nimi poradzisz.

Po drugie:

Zaplanuj konkretne działania, bo samo złożenie zobowiązania nie działa, jeśli nie nie podejmujemy konkretnych kroków. Każdego dnia rano, myśląc o swoim zobowiązaniu, zadaj sobie pytanie: „co mogę dzisiaj zrobić takiego, co mnie przybliży do zrealizowania swojego celu?”. A kiedy już znajdziesz odpowiedź, po prostu zrób to, nawet jeśli to będzie jakaś drobna rzeczy. Małymi krokami możesz zajść dalej, niż Ci się wydaje.
Mam nadzieję, że przekonałam Cię to tego, że warto się zobowiązywać wobec samej siebie i też wobec innych osób. Dzięki temu łatwiej i szybciej zrealizujesz swoje cele.

To, co? Do czego się dzisiaj zobowiążesz?

PS. Jeśli czujesz, że potrzebujesz zmian w swoim życiu zawodowym i/lub osobistym, umów się ze mną na bezpłatną konsultację przez telefon lub Skype i sprawdź, jak mogę Ci pomóc!