Jak zjeść słonia po kawałku, czyli jak zrealizować duży cel?
Skąd ten słoń i co symbolizuje?
Pomysł na ten temat podsunęła mi Ewa, która zadała mi takie pytanie: „Jak zacząć nowe przedsięwzięcie, kiedy wydaje się za duże na jedną osobę, np. kiedy zakłada się własną firmę, nie mając pojęcia, od czego zacząć, aby się nie zniechęcić ogromem prac? Albo przy przeprowadzce? Generalnie jak radzić sobie przy czymś dużym, co może trwać w nieskończoność?”
Na początku wyjaśnię Ci, skąd się wzięło określenie tytułowe „jedzenie słonia po kawałku”. Jak pewnie możesz się domyślić, słonia w jednym kawałku, w całości nie da się zjeść, natomiast jeśli się go pokroi na drobne kawałki, to stopniowo można to zrobić. Słoń jest metaforą dla dużych projektów, których nie da się zrobić w ciągu jednego dnia, a ich realizacja trwa w czasie. Dzięki dobremu podzieleniu słonia na kawałki, czy rozplanowaniu poszczególnych zadań i ułożeniu ich odpowiednio w harmonogramie, z lekkością zrealizujesz projekt, który w tym momencie wywołuje w Tobie poczucie przytłoczenia.
Jak wygląda proces realizacji dużego projektu krok, po kroku?
Określenie celu i terminu realizacji
Pierwsza ważna rzecz, kiedy przystępujesz do realizacji dużego projektu czy dużego celu, określ swój cel i to, do jakiego terminu zostanie on zrealizowany. Założenie firmy, czy przeprowadzka z reguły mają jakieś swoje terminy realizacji, jeżeli nie, to ustal tę datę, zakładając bufory czasowe, czyli dodatkowy czas nieprzewidziane okoliczności, bo takie najczęściej pojawiają się w trakcie realizacji dużych projektów. Czasem coś się skomplikuje, coś przesunie się w czasie albo przyjdzie taki dzień, w którym najzwyczajniej w świecie, nie będziesz miała ochoty zajmować się swoim projektem i warto to wcześniej przewidzieć.
Kiedy pracuję z moimi klientami w trakcie sesji coachingowych nad opracowaniem i wdrożeniem ich wizji idealnego życia osobistego i zawodowego, to też określamy, w jakim terminie ich wizja ma się zrealizować. Czasem zakładamy 3 miesiące, czasem pół roku, a czasem rok albo nawet dłużej. Bardzo ważne jest więc, żebyś wiedziała, do, kiedy chcesz zrealizować swój projekt.
Ważne jest też, abyś precyzyjnie określiła, co chcesz osiągnąć. Najlepiej wyobrażając sobie rezultat, do jakiego chcesz doprowadzić. Na naszej grupie na Facebooku w poniedziałki, gdy planujemy kolejny tydzień, zawsze pojawia się słowo „rezultat” zamiast plan czy cel. Jest to o tyle ważne, że dzięki temu skupiamy się bardziej precyzyjnie na tym, czego chcemy. Na przykład zakładanym przez Ciebie rezultatem, jeśli chodzi o założenie firmy, może być fakt zarejestrowania jej w rejestrze ewidencji działalności gospodarczej, albo na przykład zafakturowanie pierwszego przychodu.
Stworzenie wizji
Pracując nad długoterminowym celem własnym albo nad celami moich klientów, pracuję z wizją zrealizowanego celu. W pierwszej kolejności wypisuję, co dokładnie ma być moim zakładanym rezultatem. Skupiam się na tym, żeby zapisać, czego chcę, bo z mojej praktyki wynika, że mamy tendencję do skupiania się bardziej na tym, czego nie chcemy już w naszym życiu. Zadaję więc pytanie: „skoro już tego nie chcesz w swoim życiu, to co chcesz w zamian?”. Przy określeniu wizji ważne jest zapisanie, po czym poznasz, że ten cel został zrealizowany i jak się będziesz czuła po zrealizowaniu swojego celu. Szczególnie ważne są emocje, bo będą paliwem w drodze do Twojej wymarzonej wizji.
Kiedy już wypiszesz wszystkie swoje pomysły, jak ma wyglądać Twoja wizja, zrób sobie przerwę. Zostaw to, nad czym pracowałaś. Możesz na przykład pójść na spacer albo położyć się spać. Proces kreacji jest dość męczącym działaniem. Dlatego warto się od niego oderwać, żeby po przerwie spojrzeć na wizję świeżym okiem. Bo kiedy Ty odpoczywałaś, Twój umysł podświadomy nadal pracował.
Dzięki temu teraz mogą pojawić Ci się nowe pomysły, a z pewnych rzeczy być może będziesz miała ochotę zrezygnować.
Z gotową wizją warto systematycznie pracować. Możesz na przykład codziennie ją odczytywać albo nagrać i później odsłuchiwać. Takie działanie uruchamia kreatywne myślenie w Twojej podświadomości, inspiruje Cię do podejmowania intuicyjnych działań, dzięki czemu Twoja wizja szybciej i łatwiej się zrealizuje.
Wypisanie blokad
W następnym kroku warto zrobić drugą burzę mózgów, która ma na celu wypisanie wszystkich blokad, które się z tym celem się wiążą. Często pojawiają się nam tutaj myśli, że: „nie dam rady tego zrobić”, „nie wiem jak to zrobić”, „mam za mało czasu”. Po co to robić? Po pierwsze, dzięki temu odkrywasz ograniczające Cię przekonania, z którymi możesz pracować, a po drugie, mentalnie przygotowujesz się na różnego rodzaju przeszkody i kiedy one się pojawią, a pojawią się na pewno, będziesz na nie przygotowana i dzięki temu łatwiej i szybciej się z nimi uporasz.
Inwentaryzacja zasobów
W kolejnym kroku, warto zadbać o wsparcie w realizacji projektu i zadać sobie kilka ważnych pytań:
- Kto lub co pomoże mi w zrealizowaniu mojego celu? To mogą być różne osoby, coach, grupa mastermind czy nawet opiekunka do dzieci, która się zajmie dziećmi, kiedy Ty będziesz pracować nad swoim projektem. To może być, w przypadku przeprowadzki, firma transportowa albo ktoś z rodziny, kto pomoże Ci przenieść rzeczy. W przypadku założenia firmy może to być księgowa, która poprowadzi Cię od A do Z przez cały proces zakładania firmy.
- Czego potrzebuję się dowiedzieć i nauczyć? Sprawdź, jakiej wiedzy Ci brakuje, bo najczęściej tak jest, że przy dużych projektach czegoś nowego się uczymy. Wypisz sobie, czego konkretnie potrzebujesz się dowiedzieć lub czego się nauczyć, żeby zrealizować swój cel.
Stworzenie harmonogramu
Następnym ważnym krokiem przy realizacji dużego projektu jest stworzenie harmonogramu. Czyli rozplanowanie działań w czasie. Na tym etapie dzielimy naszego słonia na kawałki. Często pracując z moimi klientami, pomagam im rozplanować ich cele od tyłu, czyli cofając się w czasie, od momentu zrealizowanej wizji poprzez kolejne, poprzedzające ten fakt decyzje lub działania. Jak możesz zrobić to samodzielnie? Wyobraź sobie swój zrealizowany cel, a potem zastanów się, jaką wcześniej decyzję albo działanie musisz podjąć.
Jak już masz określone działania i decyzje, zapisz swój harmonogram. Możesz zrobić to na zwyczajnie na kartce albo możesz wspomóc się różnymi narzędziami. Ja proponuję Ci dwa:
- Kalendarz. Może być roczny, kwartalny, miesięczny w zależności od tego, jak długo będziesz pracować nad swoim projektem. Rozpisz zadania na kolorowych karteczkach i naklejaj je przy odpowiednich datach.
- Aplikacja. Ja korzystam z aplikacji Asana, która pomaga mi zarządzać wieloma projektami jednocześnie. Wpisuję do niej kolejne projekty, przypisuję do nich zadania i odpowiednie terminy ich realizacji. Mogę też delegować część zadań innym osobom (dostaną powiadomienie mailem). Potem łatwo mogę przeglądać zadania, filtrując dane albo po projektach, albo po terminie ich realizacji.
Działanie i monitorowanie postępów
Kolejnym krokiem jest podejmowanie zaplanowanych działań i monitorowanie postępów. Jeśli chodzi o monitorowanie, to chcę się z Tobą podzielić jeszcze jedną metodą, którą stosuję w realizacji długoterminowych projektów. Jest to metoda polegająca na zadawaniu sobie wieczorem 4 ważnych pytań i zapisywaniu 3 postanowień na kolejny dzień. Odpowiedz sobie najpierw na pytania:
- Jak się czuję? Jak w momencie zadawania sobie tego pytania się czuję, jakie mam emocje. Może to być smutek, radość, rozczarowanie, zadowolenie itp.
- O czym myślę? Wypisz pierwszą myśl, która Ci wpadnie do głowy, bez cenzury, pierwsza myśl jest najlepsza.
- Gdzie chcę być? Jeszcze raz w tym momencie określasz Twój cel, nad którego realizacją się skupiasz.
- Gdzie jestem? Weryfikujesz, w jakim miejscu w swojej drodze jesteś.
Na podstawie tego, gdzie jesteś i gdzie chcesz być, wypisz sobie teraz 3 postanowienia na jutro, czyli 3 działania rzeczy, które zrobisz następnego dnia, żeby przybliżyć się do realizacji Twojego celu.
Mam nadzieję, że pomogłam Ci rozplanować Twój pierwszy długoterminowy projekt. Na koniec zachęcam Cię jeszcze do tego, żebyś codziennie sprawdzała, czy skupiasz się na właściwych rzeczach, czyli na takich, które pomogą Ci w zrealizowaniu Twojego projektu. Jak możesz to robić? Kilka razy w ciągu dnia, zadaj sobie pytanie: „czy to, co teraz robię, przybliża mnie czy oddala od realizacji mojego celu?”. To pomoże Ci w eliminowaniu działań, które Cię rozpraszają i skupieniu się na tych, które zaprowadzą Cię tam, gdzie chcesz się znaleźć.
Powodzenia!
PS. Jeśli czujesz, że potrzebujesz zmian w swoim życiu zawodowym i/lub osobistym, umów się ze mną na bezpłatną konsultację przez telefon lub Skype i sprawdź, jak mogę Ci pomóc!