pokonaj ograniczenia

5 ograniczających przekonań na temat sukcesu

Gdzie ten sukces?

Każdy z nas, pewnie Ty też, ma jakieś aktualne plany, dążenia, marzenia oraz cele do realizacji i chce odnieść sukces w różnych obszarach swojego życia. Być może Twoim aktualnym celem jest nowy kontrakt, zakończenie projektu w terminie, znalezienie nowej pracy, awans, założenie rodziny albo udane wakacje. Z pewnością część swoich zamierzeń osiągasz zwykle z dużą łatwością, ale być może zdarzały Ci się też w życiu sytuacje, w których sukces długo się nie pojawiał…

Czy przyszło Ci wtedy na myśl, że w dużej mierze powodem takiego stanu rzeczy są Twoje podświadome ograniczające przekonania na temat sukcesu?

Oto one:

1. Jeśli osiągnę sukces, nie będę już tym człowiekiem, którym jestem. Zmienię się. Zatracę swoją tożsamość

Wielu z nas obawia się osiągnąć sukces, wiążąc go podświadomie z koniecznością zaprzestania bycia tym, kim jest teraz. Sukces pociąga za sobą zmianę, która wymusza na nas przyjęcie nowej roli. Być może znasz z własnego otoczenia przypadki ludzi, którzy, mimo iż głośno mówili, że tego chcą, w momencie pojawienia się takiej okazji, rezygnowali z atrakcyjnej propozycji pracy, objęcia kierowniczego stanowiska, albo rezygnowali z wejścia w stały związek. A przecież jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana! To dzięki wyzwaniom i trudnościom pokonujemy nasze ograniczenia i „rośniemy”. Skąd biorą się w nas negatywne skojarzenia na temat bycia „człowiekiem sukcesu”? Przecież w głębi duszy zazdroszcząc tym, do których sukces łatwo przyszedł, sami chcemy poszerzyć ich grono. Dlaczego „bycie szczęśliwym” jest OK, ale bycie „człowiekiem sukcesu” już nie? Jeśli zauważasz w sobie negatywne ograniczenia na temat bycia „człowiekiem sukcesu”, poszukaj w sobie odpowiedzi na kilka prostych pytań: „czy chcę, żeby moje dzieci były ludźmi sukcesu czy ludźmi porażki?”, „czym jest dla mnie bycie człowiekiem sukcesu?”, „zakładając, że jestem człowiekiem sukcesu, co stanie się dla mnie dzięki temu możliwe?”

2. Nie jestem tego wart. Nie zasługuję na to

To duży temat. Przede wszystkim wymaga odwagi do szczerego przyznania się przed sobą, że być może mam kłopot z poczuciem własnej wartości. Dopiero wtedy zauważysz, że być może Twoim przekonaniem jest to, że nie jesteś czegoś warty, albo na coś nie zasługujesz. Na nową pracę, na związek, na przyjaźń, na pieniądze. Często zdarza się, że ludzie chowają się za tytułami, stanowiskami, dużymi samochodami, próbując ukryć tym samym swoje nadwątlone poczucie własnej wartości. Jedynie szczere przyznanie się do tego przed sobą, jest szansą na podjęcie wewnętrznej pracy nad jego wzmocnieniem i tym samym drogą do osiągnięcia sukcesu.

3. To się nie uda. To się nie może udać. To niemożliwe

Znasz powiedzenie: „wszyscy twierdzili, że to niemożliwe, dopóki nie pojawił się ten, który o tym nie wiedział i po prostu to zrobił”? Coś w tym jest, prawda? Ograniczenia są w nas, więc kiedy następnym razem przyjdzie Ci do głowy, że coś się nie uda albo jest niemożliwe do zrobienia, to przypomnij sobie kogoś, komu się udało i pomyśl, że skoro on tego dokonał, to Ty też możesz! Zastanów się, jak ten ktoś tego dokonał i co w związku z tym możesz zmienić w swoim sposobie myślenia lub działania, żeby odnieść podobny sukces. Kluczem do Twojego sukcesu jest więc korzystanie z doświadczeń innych ludzi!

4. Nie potrafię. Nie umiem. Nie wiem, jak to zrobić

Znana wymówka z dzieciństwa, prawda? Kiedy skarżyłeś się, że nie potrafisz odrobić lekcji albo zawiązać buta, rodzice natychmiast spieszyli z pomocą. Trzeba przyznać, że było to bardzo dobrze wytłumaczenie, które prowadziło do tego, żeby się specjalnie nie wysilać. Teraz do niczego już Ci nie jest potrzebne, bo jesteś dorosłą osobą i mimo wcześniejszych doświadczeń w tej materii, doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że myśl „nie potrafię” oznacza jedynie brak doświadczenia lub brak wiedzy w określonej dziedzinie. Jedno i drugie można stosunkowo łatwo zdobyć albo poprzez udział w ciekawym szkoleniu, przeczytanie wartościowej książki, rozmowę z kimś bardziej doświadczonym. Albo przez podejmowanie prób zrobienia tego  po raz pierwszy, potem drugi i trzeci aż do osiągnięcia biegłości. A jak bardzo zmieniłoby się Twoje życie, gdybyś na początek przez jeden dzień w tygodniu wierzył, że potrafisz?

5. Czy na pewno tego chcesz?

I na koniec jeszcze jedno ograniczenie. Przekonanie, że inni wiedzą lepiej. Wielu ludzi żyje według tego, czego chcą inni. Wzorują się na celebrytach, przyjaciołach albo sąsiadach i chcą być tak szczęśliwi jak oni. Ale czy aby na pewno wiesz, co Ciebie uszczęśliwi? Czy jesteś absolutnie pewien, że uszczęśliwi Cię dokładnie to samo, co Twojego sąsiada? Czy dobrze znasz swoje mocne strony i talenty? Czy odkryłeś już, jakie wartości są Tobie właściwe i absolutnie dla Ciebie niepodważalne? Czy masz wystarczająco dużo siły i odwagi? Czy jesteś wystarczająco zmotywowany, żeby pójść własną drogą? Jeśli tak, to gratuluję! Jesteś na właściwej drodze do Twojego sukcesu!

PS. Jeśli czujesz, że potrzebujesz zmian w swoim życiu zawodowym i/lub osobistym, umów się ze mną na bezpłatną konsultację przez telefon lub Skype i sprawdź, jak mogę Ci pomóc!