organizacja

Samodyscyplina – jak wytrwać w postanowieniach i nie wracać do starych nawyków – część 1/2

Samodyscypilna czy motywacja?

Temat na dzisiejszy artykuł podsunęła Aga, która zadała mi pytanie: „jak wytrwać w postanowieniach i nie wracać do starych nawyków”.

Na początek napiszę Ci może, jaka jest dla mnie różnica między motywacją a samodyscypliną. Kiedy masz jakiś cel, to myślisz, że żeby go zrealizować, potrzebujesz motywacji. I wtedy skupiasz się na tym, żeby znaleźć powód, dla którego miałabyś rozpocząć realizację swojego celu. Kiedy zaś zamiast motywowania się, wyrobisz w sobie pozytywny nawyk samodyscypliny, to wtedy będziesz realizować swój cel niezależnie od tego, czy Ci się będzie chciało to robić, czy nie. Dla przykładu, kiedy postanowisz, że będziesz ćwiczyć 3 razy w tygodniu, to nie mając nawyku samodyscypliny, za każdym razem będziesz się musiała motywować, żeby zacząć to robić. Kiedy jednak wyrobisz w sobie nawyk samodyscypliny, po prostu wyznaczonego dnia o wyznaczonej porze, zaczniesz ćwiczyć. Nawet nie będziesz się nad tym zastanawiała. To tak, jak z myciem rano zębów. Przecież nie musisz się za każdym razem motywować do umycia zębów, prawda?

Dlatego uważam, że dużo bardziej istotna w realizacji naszych zamierzeń jest samodyscyplina. Samodyscyplina jako nawyk, którym zastępujemy poprzednie nawyki, które nie koniecznie nam służyły. Jako umiejętność, która wspiera nas i pomaga nam w realizacji naszych celów. Dlatego bardzo Cię zachęcam, żebyś, zamiast zastanawiać się „jak mam się do tego zmotywować”, skupiła się na tym „jak mam się nauczyć samodyscypliny”.
Z samodyscypliną jest jak z nauką języka obcego. Wiadomo, że nie od razu będziesz płynnie władać obcym językiem. Czasem popełnisz błąd, czasem nie odrobisz zadania. Samodyscyplina wymaga czasu. Bądź na to przygotowana, wtedy nie będziesz się tak mocno frustrować wtedy, kiedy napotkasz pierwsze trudności, bo że je napotkasz, to pewnik.

Od czego zacząć?

Jeśli zastanawiasz się, w jakim obszarze swojego życia warto zacząć praktykować samodyscyplinę, to od razu podpowiem Ci, że warto w trzech podstawowych obszarach Twojego życia, związanych z Twoim zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Te trzy podstawowe obszary to sen, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna. Dlaczego warto akurat w tych obszarach samodyscyplinować się w pierwszej kolejności? Dlatego, że mają one największy wpływ na pozostałe obszary naszego życia. Można powiedzieć, że w ten sposób stosujesz dźwignię, czyli dzięki wysiłkowi, który wkładasz w te trzy obszary, będziesz miała lepsze rezultaty również w pozostałych obszarach Twojego życia.

Samodyscyplina może się wydawać nudna dla osób, które uważają się za kreatywne, spontaniczne. Jeśli i Ty jesteś taką osobą, to pewnie ta myśl też przemknęła Ci przez głowę. Owszem, można powiedzieć, że z jednej strony samodyscyplina to jest jakieś ograniczenie, z drugiej zaś, jest to też umiejętność, dzięki której możesz kreować swoje życie tak, jak chcesz. A to chyba jest warte takiej ceny, prawda?

Prokrastynacja — skąd się bierze odkładanie na później?

Prokrastynacja, czyli odkładanie na później ma cztery główne powody:

  1. Unikanie stresu — odkładamy działanie po to, żeby uniknąć stresu i przez to chwilowo odczuwamy ulgę. Ten stres może wynikać z perfekcjonistycznych wymagań wobec siebie. Kiedy chcemy być perfekcyjne, odczuwamy stres, bo nie chcemy być przeciętne, nie chcemy odnieść porażki i nie chcemy też, żeby ucierpiało nasze poczucie własnej wartości, a tak może się zdarzyć, szczególnie jeśli utożsamiamy siebie z tym, co robimy.
  2. Niechęć do autorytetu — odkładamy działanie, bo nie chcemy, żeby ktoś nam mówił, co mamy robić. Podświadomie buntujemy się w ten sposób przed szefem, rodzicem czy inną osobą, która jest dla nas autorytetem.
  3. Odzyskanie kontroli – wyjaśnię Ci to na przykładzie pacjentów w szpitalu, którzy tak naprawdę mają tam wszystko. Leżą w szpitalu, mają co jeść, mają posprzątane, mają dobrą opiekę. Jedyną rzeczą, którą muszą robić, to brać leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Okazuje się, że niektórzy pacjenci odkładają branie leków właśnie po to, żeby odzyskać kontrolę nad swoim życiem, bo leżąc w szpitalu, na nic innego nie mają wpływu. Czasami odkładamy więc jakąś czynność, bo podświadomie chcemy odzyskać kontrolę nad naszym życiem.
  4. Obawa przed sukcesem – odkładamy, bo boimy się sukcesu, a w zasadzie tego, co się wiąże z sukcesem. Unikamy sukcesu, bo kojarzy nam się negatywnie, np. z zazdrością ze strony innych osób, poświęceniem, brakiem czasu albo z dodatkową pracą.

Jak budować samodyscyplinę?

No dobrze, to już wiesz, z jakiego powodu do tej pory odkładałaś rzeczy, które są dla Ciebie ważne. Pora zacząć pracować nad samodyscypliną, żebyś mogła z jej pomocą świadomie kreować takie życie, jakie pragniesz. Poniżej, znajdziesz kilka wskazówek, na temat tego, jak wyrobić w sobie samodyscyplinę.

  •  Zmiana dialogu wewnętrznego. Kiedy masz coś do zrealizowania, jakieś duże zadanie czy cel, to możesz mówić do siebie w myślach: „MUSZĘ” to zrobić. Co się dzieje, kiedy masz taką myśl? Czujesz presję, masz poczucie zagrożenia, czujesz, że nie masz innego wyjścia. To powoduje, że zaczynasz odczuwać stres, a co za tym idzie, odkładasz na później. Drugim takim słowem jest słowo „POWINNAM”, które wywołuje poczucie przygnębienia, bo za tym słowem kryje się przekonanie, że nie jest tak, jak powinno być, to znaczy, że nie jest dobrze. To też jest dla nas stresujące i powoduje, że odkładamy.
  • Warto, żebyś wykreśliła oba te słowa ze swojego słownika i zaczęła w zamian używać wspierających słów: „WYBIERAM”, „CHCĘ”, „DECYDUJĘ”, „POSTANAWIAM”. Te słowa dodadzą Ci mocy. Dadzą Ci poczucie wpływu na swoje życie. Dzięki nim odzyskasz kontrolę i moc sprawczą, a dzięki temu, zamiast odkładać, będziesz podejmować działania, które przybliżą Cię do realizacji Twojej wizji, marzenia czy celu.

No dobrze, na dzisiaj to tyle. W kolejnym artykule poznasz kolejne metody budowania samodyscypliny. Dowiesz się z niego między innymi, czym jest i jak budować siatkę bezpieczeństwa, a także poznasz metodę wstecznego kalendarza i nauczysz się zaczynać.

PS. Jeśli czujesz, że potrzebujesz zmian w swoim życiu zawodowym i/lub osobistym, umów się ze mną na bezpłatną konsultację przez telefon lub Skype i sprawdź, jak mogę Ci pomóc!