Twórz niezapomniane chwile!

Chcesz być szczęśliwa i spełniona w swoim życiu? Delektuj się chwilą. Ale abyś mogła jak najczęściej to robić, twórz niezapomniane chwile! Co może Ci w tym pomóc? Zadaj sobie pytanie: „Co robilibyśmy, gdyby to był ostatni rok naszego życia? Czy dalej robilibyśmy to samo, co dzisiaj? Czy spędzalibyśmy czas, tak jak teraz? Wiem, te pytania są drastyczne! Ale warto je sobie zadawać, szczególnie kiedy wydaje nam się, że mamy taki dużo czasu przed sobą i tyle spraw na głowie w tu i teraz, że nie skupiamy się na tym, co naprawdę w życiu ważne.

Kiedy moje dzieci były bardzo małe, a tak mi się w życiu zdarzyło, że urodziłam najpierw bliźnięta (synka i córeczkę), a potem po niespełna 2 latach jeszcze jednego synka, mój świat dosłownie wywrócił się nogami do góry, a ja praktycznie przestałam istnieć. Owszem, miałam pomoc. Zatrudniłam opiekunkę, do tego mój mąż bardzo angażował się w opiekę nad dziećmi na miarę swoich możliwości, a możliwości miał ograniczone ze względu na swoje 2 prace. To co zapamiętałam z tego okresu, to ciągły płacz dzieci, moje niewyspanie i rozdrażnienie, niejednokrotnie bezsilność i bezradność. Zdarzało się, że płakałam przy dzieciach… Miałam poczucie, że jestem totalnie sama…

Jeśli masz dzieci, mój opis pewnie brzmi dla Ciebie znajomo…

Pewnego dnia uświadomiłam sobie, że moje życie to jedynie walka o przetrwanie. Wstawałam rano o modliłam się, żeby dzień jak najszybciej się skończył. Wyobrażasz to sobie? Nie było nawet mowy o delektowaniu się chwilą. Tamtego dnia podjęłam decyzję. Koniec z tym! Koniec z walką o przetrwanie! Od dzisiaj zmieniam strategię! Zamiast skupiać się na walce o przetrwanie, chcę budować szczęśliwe, spełnione, bogate życie. Wydawałoby się niewielka zmiana. Decyzja. Nic tak naprawdę się nie zmieniło na zewnątrz. Jedynie moje nastawienie. Zaczęłam skupiać się na czym innym. A ponieważ to, na czym się skupiamy, rośnie, wkrótce zaczęłam dostrzegać światełko w tunelu i pierwsze efekty moich działań. Zrobiłam więcej miejsca dla siebie w swoim życiu.

Zatrudniłam opiekunkę w większym wymiarze czasu i zaczęłam się aktywizować zawodowo. Wiedziałam, że nie chcę już wracać do korporacji, więc odważyłam się zająć zawodowo moją pasją, czyli coachingiem. Pomyślałam sobie: jeśli nie teraz, to kiedy? Pierwszy raz od dawna poczułam ekscytację. Potem zainteresowałam się porozumieniem bez przemocy i tym, w jaki sposób ta metoda może pomóc mi poprawić komunikację z dziećmi i mężem. Odżyłam, odetchnęłam z ulgą. Zapisałam się na kilka kursów online, skorzystałam ze wsparcia coacha zarówno w obszarze zawodowym jak i osobistym. Nauczyłam się jak być w kontakcie ze sobą, jak rozpoznawać swoje emocje i potrzeby, jak skutecznie komunikować się z innymi. Nauczyłam się markingu i sprzedaży empatycznej w moim pasjobiznesie. Dziś tą wiedzę wykorzystuję również w pracy z moimi klientami w trakcie sesji indywidualnych jak i w trakcie prowadzenia kursu online pomagając im zmienić życie na takie, jakiego pragną.

Ale wróćmy do Ciebie. Czy gdybyś mogła jeszcze raz przeżyć miniony tydzień, czy chciałabyś, żeby każdy dzień wyglądał tak samo, czy jednak coś byś zmieniła? Być może masz przekonanie, że masz jeszcze mnóstwo czasu na realizację swoich pragnień. Powiem Ci tak, może tak, a może nie. Nie wiesz tego.

Spójrz na chwilę wstecz i spróbuj uczciwie ocenić ostatnie 5 lat Twojego życia. Ile wyjątkowych chwil pamiętasz z tego okresu? Czy pamiętasz dni, w których kładłaś się spać z poczuciem satysfakcji i świadomością przeżycia niezapomnianego dnia? Teraz pomyśl, ile dni chcesz zapamiętać z tego roku? Jak wiele z nich pragniesz uznać za niezwykłe?

Przestań odkładać siebie i swoje pragnienia na później! Zmień strategię! Już dzisiaj zaplanuj wymarzoną wycieczkę, zabierz dzieci na spacer do lasu, poczytaj książkę, którą już dawno chciałaś przeczytać, a która ciągle kurzy się na półce, naucz się tańczyć tango! Zacznij żyć życiem, jakiego pragniesz! Zacznij tworzyć niezapomniane chwile!

Po czym poznasz, że tworzysz niezapomniane chwile? Po tym, że poruszy się Twoje serce. Myśl o taki dniu powinna wywoływać w Tobie silne pozytywne emocje: radość, szczęście czy głęboką wdzięczność. Kiedy wrócisz pamięcią do niezapomnianych dni z Twojej przeszłości, pewnie zauważysz, że wiązały się one z Twojej strony z pewnego rodzaju ryzykiem czy bezbronnością. Przypomnisz sobie, że wychodziłaś poza swoją sferę komfortu. Przypomnisz sobie pewnie też, że wiązały się one ze starannym planowaniem i dbałością o szczegóły. Często spędzałaś te chwile z tymi, których kochasz. Okazywałaś im swoją miłość i przywiązanie.

Teraz chcę Ci podsunąć kilka pomysłów na niezapomniane chwile. Ogłoś jakiś dzień „Dniem Śmiechu” i zaplanuj go tak, żebyś Ty i Twoi bliscy powodów do śmiechu tego dnia mieli wiele. Może wypożyczysz kilka zabawnych komedii do obejrzenia albo zabierzesz rodzinę do wesołego miasteczka, może zagracie w jakąś zabawną grę planszową? A może ogłosisz dzień „Dniem Miłości” i przygotujesz coś szczególnego dla swojego ukochanego? Może w oryginalny sposób przypomnisz mu o tym, że go kochasz, wysyłając mu list z miłosnym wyznaniem, albo może przygotujesz mu pyszną kolację, którą zjecie w blasku świec i cichą romantyczną muzyką w tle? A może zaplanujesz „Dzień Rodzinny”, kiedy wszyscy wybierzecie się na kilkugodzinną wyprawę rowerową, albo będziecie robić śmieszne zdjęcia, które wkleicie potem do rodzinnego albumu?Pomysłów może być wiele. Jestem pewna, że masz ich jeszcze więcej. Twórz niezapomniane chwile! Zrób to dzisiaj! Otwórz swój kalendarz i zaplanuj niezapomniany dzień jeszcze w tym miesiącu. Nie odkładaj tego na jutro, nie szukaj wymówek, po prostu zrób to teraz! A co, gdyby tworzenie niezapomnianych chwili stało się Twoją comiesięczną praktyką?

Ja jutro wyjeżdżam z moją rodziną na kilka dni w góry. Ot, tak sobie. Żeby pobyć razem, nacieszyć się swoją bliskością i obecnością, żeby tworzyć wspomnienia, do których chętnie będziemy wracać. Ty też przeobrażaj swoje zwyczajne dni w radosne i niezapomniane chwile. Jesteś tego warta!

PS. Jeśli czujesz, że potrzebujesz zmian w swoim życiu zawodowym i/lub osobistym, umów się ze mną na wstępną konsultację przez telefon lub Skype i sprawdź, jak mogę Ci pomóc!