sesja coachingowa

Jak zacząć rozmowę zamiast kłótni w 5 prostych krokach?

Czy Ty też czujesz frustrację i bezsilność, kiedy każda Twoja rozmowa na poważny temat kończy się kłótnią? Jeśli chcesz mieć poczucie, że dokładasz wszelkich starań do tego, żeby zwiększyć  szansę na porozumienie, opowiem Ci dzisiaj o tym, w jaki sposób w 5 prostych krokach możesz przygotować się do tego, żeby zacząć rozmowę zamiast kłótni.

Krok pierwszy. Poświęć chwilę sobie. Dowiedz się, o co Ci tak naprawdę chodzi.  Sprawdź, co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne w tej rozmowie. Zadaj sobie pytanie, jaka jest Twoja intencja? O co chcesz zadbać? Sprawdź też, co czujesz i czego potrzebujesz w związku z zaistniałą sytuacją. Domyślam się, że odczuwasz nieprzyjemne emocje. Może czujesz złość, może frustrację, może lęk. Sprawdź o jakich Twoich niezaspokojonych potrzebach mówią te emocje. Czy chodzi o potrzebę bycia wziętą pod uwagę, a może o Twoją potrzebę odpoczynku, a może o potrzebę wspólnego dbania o dom czy dzieci?

Kiedy już będziesz wiedziała, o co tak naprawdę Ci chodzi, co czujesz i czego potrzebujesz w związku z sytuacją, która miała miejsce, przejdź to kroku drugiego, którym jest upewnienie się, że na pewno chodzi Ci o to, żeby zacząć rozmowę, czyli być w prawdziwym kontakcie z drugą osobą i wspólnie znaleźć rozwiązanie, czy też chodzi Ci o to, żeby udowodnić swoją rację. Jeśli o to drugie, kłótnia jest murowana!

Trzecim krokiem jest nazwanie dokładnie, co się wydarzyło. Chodzi o to, żebyś opisała sytuację przy pomocy faktów. Bądź czujna, żeby nie interpretować sytuacji. Spójrz na zaistniałą sytuację okiem kamery. Co kamera by zarejestrowała? Co byłoby widać i słychać na filmie? Zadbaj o to, żeby był to precyzyjny opis sytuacji. Najlepiej, jeśli zapiszesz swój opis sytuacji kartce, szczególnie wtedy, kiedy masz tendencję do ocen i interpretacji.

Teraz krok czwarty. Sprawdź, czy to co, co zapisałaś na kartce jest bezsprzecznie oparte na faktach. Przeczytaj na głos to, co zapisałaś na kartce. Wyobraź sobie, że przed Tobą swoi osoba, z którą chcesz porozmawiać. Jak myślisz, jaka będzie jej reakcja na to, co usłyszy? Czy zgodzi się z Twoim opisem? A może będzie miała inne zdanie? Jeśli spodziewasz się reakcji emocjonalnej po drugiej stronie (jeśli usłyszysz np. „nie zgadzam się z tym” lub „to bzdura”, to znak, że to, co zapisałaś na kartce, opisem sytuacji wcale nie jest. Jest Twoją interpretacją tego, co się wydarzyło). To bardzo ważne, żebyś ostatecznie doszła do takiego opisu sytuacji, który spowoduje, że druga strona zgodzi się z nim i będzie w stanie powiedzieć „tak faktycznie było”. Poszukaj wspólnego mianownika, czyli takiego opisu sytuacji, co do którego i Ty i ta druga osoba, w 100% byście się zgodzili. Pamiętaj też o tym, bo to jest bardzo ważne, żeby zacząć rozmowę na temat tego, co się wydarzyło. Nie wyciągaj rzeczy z przeszłości. Skup się konkretnej, ostatniej sytuacji, która wywoła w Tobie emocje.

Ok, to teraz jesteś gotowa do piątego kroku. Zapytaj osobę, z którą chcesz zacząć rozmowę, czy jest gotowa poświęcić Ci 15 do20 minut. Powiedz jej, dlaczego jest to dla Ciebie ważne. Jaką masz intencję w związku z tym. Jednocześnie bądź gotowa na to, że możesz usłyszeć każdą odpowiedź. Możesz usłyszeć TAK i możesz usłyszeć NIE. To jest prośba. A prośba zakłada możliwość odmowy. Nie możesz nikogo zmusić do zrobienia czegoś, czego nie chce, prawda? Kiedy usłyszysz NIE, nie bierz odmowy do siebie. Kiedy ktoś mówi NIE Twojej potrzebie, jednocześnie mówi TAK jakiejś swojej ważnej potrzebie. Dopytaj, co może chodzić. Być może druga strona nie jest jeszcze gotowa do rozmowy. W takiej sytuacji zapytaj, kiedy możecie w takim razie porozmawiać.

Ok, to jesteś gotowa. Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, szansa na to, że rozmowa, którą chcesz zacząć doprowadzi do konstruktywnego rozwiązania uwzględniającego potrzeby obu stron, znaczenie się zwiększa.

Powodzenia!

PS. Jeśli czujesz, że potrzebujesz zmian w swoim życiu zawodowym i/lub osobistym, umów się ze mną na wstępną konsultację przez telefon lub Skype i sprawdź, jak mogę Ci pomóc!