zmiana w życiu

Co potrzebujesz wiedzieć, żeby kreować życie tak, jak tego pragniesz?

Życiowe inspiracje

Od rana zastanawiałam się nad tym, o czym napisać nowy artykuł na bloga i życie podsunęło mi pomysł. Dzisiaj spędzam dzień z najmłodszym synkiem. Nie poszedł do przedszkola, bo jest trochę przeziębiony, a ponieważ pracuję dla siebie i mam taką możliwość, postanowiłam się dzisiaj nim zająć, co zrobiłam zresztą z nieukrywaną przyjemnością. Na jutro mam zaplanowanych kilka sesji z klientkami i dodatkowo bezpłatną konsultację, więc nie będę miała takiej możliwości i wesprę się pewnie opiekunką. Ale nie o tym chciałam Ci napisać. Pojechałam dzisiaj z synkiem załatwić kilka spraw. Po drodze zajrzeliśmy do mojej ulubionej kawiarni na kawę dla mnie i rurkę z kremem dla mojej pociechy.

W kawiarni zaczepiła nas pewna pani. Wiadomo, że kiedy jest się gdzieś z dzieckiem, o kontakt łatwiej. Pani zaproponowała mi, żebym się dosiadła do jej stolika, bo dzięki temu będę mogła mieć mojego synka, który właśnie usiadł przy stoliku dla dzieci i zabrał się za kolorowankę, na tak zwanym oku.
Zaczęłyśmy rozmawiać. Okazało, że moja miła rozmówczyni to 69-letnia emerytowana nauczycielka. Rozmawiałyśmy może 20 minut, w trakcie których opowiedziała mi kawał swojego życia. Nie będę Ci tutaj przytaczać naszej rozmowy, bo nie o to tu chodzi. Chcę tylko na podstawie naszej rozmowy wyciągnąć kilka wniosków, które być może będą dla Ciebie pomocne.

Weź odpowiedzialność za swoje życie

W trakcie naszej rozmowy często słyszałam „to jej wina”, „to przez nią”, „ona jest wredna”. Chodziło o relację z siostrą bliźniaczką, z którą wiele lat temu poróżniły się przez decyzję rodziców dotyczącą podziału rodzinnego majątku. Podobne stwierdzenia padały w trakcie naszej rozmowy jeszcze wielokrotnie w odniesieniu do innych osób. Zresztą, tak naprawdę nie to jest istotne. Ważny wniosek dla Ciebie może być taki, że jeśli używasz takich stwierdzeń lub nawet wystarczy, że myślisz, że to, jak wygląda teraz Twoje życie, to wina kogoś innego, to tak naprawdę nie bierzesz za siebie odpowiedzialności. Stajesz w roli ofiary. Dostosowujesz się do życia, zamiast je świadomie kreować. W takiej pozycji nie masz wpływu na to, jak wygląda Twoje życie, nie masz mocy sprawczej.

Kiedy myślisz, że wszystko, co Cię spotyka to wina innych, losu, rządu, rodziców, szefa lub dowolnie innych zewnętrznych warunków, pozbawiasz się możliwości dokonania zmian w Twoim życiu. Bo przecież nie masz wpływu na innych, na los, na rząd, na swoich rodziców, na szefa. Masz wpływ tylko na siebie. I warto, żebyś z tego korzystała. Jedyną osobą, która może zmienić Twoje życie, jesteś Ty sama. Nikt inny nie zrobi tego za Ciebie. Dlatego podejmij decyzję i od dzisiaj się jej trzymaj: „to moje życie i ode mnie zależy, jak je przeżyję”. A kiedy będziesz miała ochotę znów narzekać, zadaj sobie pytania: „jaka jest moja odpowiedzialność za tę sytuację?”, „co mogę zrobić, żeby to zmienić?”.

Buduj wiarę w siebie

Kiedy już uświadomisz sobie, że sama jesteś odpowiedzialna za siebie, za to, jak wygląda Twoje życie i poczujesz, że zmiana jest w Twoich rękach, pora na kolejny krok. Tym krokiem jest budowanie wiary w siebie. Bez wiary w siebie trudno Ci będzie sięgnąć po to, czego pragniesz. Potrzebujesz uwierzyć, że jesteś warta dobrego związku, dobrej satysfakcjonującej pracy, dobrych relacji z innymi. Potrzebujesz uwierzyć w swoje możliwości. W swoje mocne strony. W swoją moc sprawczą. Jeśli przez wiele lat swojego życia uzależniałaś swoje szczęście od czynników zewnętrznych, potrzebujesz uwierzyć w to, że dasz radę wprowadzić w swoim życiu pozytywne zmiany. Być może będziesz potrzebowała pomocy. I to jest ok. Pamiętaj, że wcale nie musisz być Zosią Samosią. Masz prawo skorzystać ze wsparcia.

Bądź świadoma tego, czego pragniesz

Często skupiamy się na tym, czego nie chcemy w naszym życiu, narzekamy na naszą pracę, na relacje z ludźmi, na trudnego szefa. Moja miła rozmówczyni mocno skupiła się na swojej bardzo trudnej relacji z siostrą. Dawała ujście swoim negatywnym emocjom i utwierdzała się w poczuciu, że ma rację. Pewnie nie wiedziała o tym, że to, na czym się skupiamy, rośnie. Że jeśli skupiamy się na negatywach, przyciągamy do swojego życia coraz więcej sytuacji, które nie są dla nas przyjemne.

Nie wiedziała też pewnie o tym, że żeby dokonać zmian, musi wiedzieć, czego chce w zamian. Jeśli i Ty łapiesz się na tym, że narzekasz na to, jak wygląda Twoje życie zawodowe lub osobiste, zatrzymaj się i zastanów, czego dla siebie pragniesz. To jest bardzo ważne, żeby określić kierunek, do którego zmierzasz. To tak jak w jeździe samochodem: jeśli nie wiesz, dokąd chcesz dojechać, możesz pojechać dowolną drogą. Jeśli zaś określisz precyzyjnie kierunek, zobaczysz, że masz kilka dróg do wyboru i możesz wybrać tę, która Ci najbardziej odpowiada.

Działaj

Wiadomo, że nie wprowadzisz trwałych zmian w swoim życiu, jeśli nie będziesz podejmowała działań. Nie wystarczy wziąć odpowiedzialności za swoje życie, uwierzyć w siebie i wiedzieć, czego się pragnie. Trzeba zakasać rękawy i podejmować działania. Ale nie jakiekolwiek działania. Takie, które będą Cię przybliżały do realizacji tego, czego pragniesz. I często może się okazać, że będziesz potrzebowała wyjść poza swoją strefę komfortu i robić coś, czego nigdy wcześniej nie robiłaś. W przypadku naszej Pani nauczycielki, jeśli określi, że ważna jest dla niej relacja z siostrą i chce odbudować dobry kontakt z nią, konieczne będzie podejmowanie innych działań niż dotychczas.

Potrzebna jej będzie odwaga, żeby szczerze porozmawiać ze swoją siostrą, żeby wyciągnąć rękę na zgodę. Potrzebna jest i będzie wytrwałość i determinacja, bo siostra może na początku wcale nie zareagować pozytywnie na próbę odbudowania dobrej relacji. Nie będę Ci mydlić oczu. Zmiany nie zajdą od razu i nie zajdą same. Duża zmiana to proces. Oczywiście można go nieco przyspieszyć i ułatwić. Na przykład korzystając ze wsparcia coacha, mediatora lub psychologa.

Mam nadzieję, że moja dzisiejsza historia zainspirowała Cię do nieco innego spojrzenia na siebie i na swoje życie. Że zmobilizowała Cię do zastanowienia się, a kto wie, może podjęcia decyzji lub zaplanowania działań potrzebnych do tego, żeby dokonać zmian w swoim życiu. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu przestaniesz narzekać, a zaczniesz skupiać się na tym, czego pragniesz w zamian, to już będzie Twój ogromny sukces. Bo warto dokonywać zmian, warto kreować życie tak, jak tego pragniesz. Żeby przeżyć je w pełni i kiedy przyjdzie czas, odejść z tego świata z przekonaniem: „żyłam tak, jak chciałam, w zgodzie ze sobą i tym, co jest dla mnie ważne”.

Życzę Ci powodzenia i pamiętaj, że gdybyś potrzebowała wsparcia w dokonaniu ważnych zmian w Twoim życiu, zawsze możesz umówić się ze mną na bezpłatną konsultację przez telefon lub Skype i sprawdzić, jak mogłabym Ci w tym pomóc. Zapisać możesz się tutaj.

PS. Jeśli czujesz, że potrzebujesz zmian w swoim życiu zawodowym i/lub osobistym, umów się ze mną na bezpłatną konsultację przez telefon lub Skype i sprawdź, jak mogę Ci pomóc!