coaching

Jak dzięki wizualizacji z łatwością przyciągnąć do swojego życia to, czego pragniesz?

Chcę Ci dzisiaj opowiedzieć o wizualizowaniu jako metodzie wspierającej realizację Twoich celów i marzeń. Wizualizacja to jeden z sześciu nawyków, które praktykuję codziennie, by z lekkością realizować moje cele — możesz o nich przeczytać tutaj. Wizualizowanie to praca z wyobraźnią. Jest to bardzo skuteczna metoda, która pomoże Ci z lekkością realizować Twoje cele. Naprawdę warto z niej korzystać.

W jaki sposób podejmujemy decyzje?

Swego czasu grupa naukowców dowiodła, że podejmujemy decyzje na bazie informacji, które dostajemy z zewnątrz. Według nich nasz mózg działa w ten sposób, że działamy w oparciu o informacje, które otrzymujemy z naszego otoczenia. Jakiś czas później inna grupa naukowców odkryła, że wcale tak nie jest. Dowiedli w trakcie badań, że nasz mózg spodziewa się tego, co może nastąpić na bazie naszych wcześniejszych doświadczeń. Przygotowuje się na zdarzenia, bazując na tym, co już przeżyliśmy, co znamy. W psychologii ten mechanizm znany jest jako samospełniająca się przepowiednia.

Okazuje się więc, że w procesie podejmowania decyzji, istotne jest to, co wcześniej zakodowaliśmy sobie z naszych doświadczeń. Wynika to z tego, że każdego dnia stoimy przed tak wieloma mniejszymi i większymi decyzjami, że nasz mózg tworzy skróty myślowe, żeby ułatwić nam proces podejmowania decyzji. Jak to robi? Zapisuje nasze wnioski i wcześniej podjęte decyzje z naszych wcześniejszych doświadczeń i przechowuje je w naszej podświadomości, czyli w miejscu, do którego na codzień nie mamy dostępu. W praktyce okazuje się więc, że niezwykle często realizujemy w życiu to, czego się podświadomie spodziewamy.

Eksperyment z niewiernym mężczyzną

Dla przykładu przytoczę Ci pewien eksperyment. Przed pewną kobietą, która miała głębokie przekonanie o tym, że mężczyźni zdradzają, postawiono dziesięciu mężczyzn, z których miała wybrać jednego, z którym umówi się na randkę. Wśród tych dziesięciu mężczyzn był jeden, który nie dochowywał wierności w swoich wcześniejszych związkach. Ta kobieta wybrała na randkę właśnie tego niewiernego mężczyznę, bo to właśnie on wydawał się jej najbardziej atrakcyjny, najbardziej znajomy. Podjęła taką decyzję, bo podświadomie wychwyciła sygnały, które zgadzały się z tym, w co wierzyła.

Dlatego bardzo ważne dla jakości Twojego życia jest odkrycie tego, w co podświadomie wierzysz. Twoje przekonania moją być dla Ciebie albo wspierające albo ograniczające. Z tymi drugimi warto pracować i świadomie zmieniać je na takie, które będą Ci służyć. Warto mieć pozytywne oczekiwania od życia. Bo kiedy je masz, Twój umysł pomaga Ci realizować to, czego pragniesz w sposób jak najkorzystniejszy dla Ciebie.

Jak wizualizować?

Ze swoją podświadomością możesz komunikować na dwa sposoby: za pomocą obrazów i emocji. Dlatego tak ważne jest, by świadomie pracować z pozytywnymi obrazami i pozytywnymi emocjami w trakcie wizualizowania. Dzięki temu programujesz swoją podświadomość, żeby pomagała Ci w realizacji Twoich wizji, marzeń i celów. Możesz wizualizować sobie na przykład: idealne dla Ciebie życie, idealną dla Ciebie pracę, idealny dla Ciebie biznes, idealnego dla Ciebie klienta, idealny dla Ciebie związek, idealnego dla Ciebie partnera, idealną dla Ciebie sylwetkę, idealne dla Ciebie zdrowie, idealny dla Ciebie dzień.

Dla przykładu: wizualizowanie idealnego dnia może polegać na tym, że rano przez kilka minut wyobrażasz sobie ten dzień – wiedząc już, jakie masz plany i co Ciebie spotka. Wizualizujesz sobie, że wszystko przebiega po Twojej myśli. Jeśli masz na przykład tego dnia do załatwienia jakąś sprawę w urzędzie, to wyobrażasz sobie, że jesteś obsługiwana przez miłą panią, która szybko i sprawnie załatwia Twoją sprawę i czujesz się rozluźniona, spokojna i pozytywnie zaskoczona. Wizualizujesz sobie, że potykasz tego dnia pomocnych ludzi, którzy pomagają Ci z łatwością realizować Twoje cele. Pamiętaj o posługiwaniu się pozytywnymi obrazami i pozytywnymi emocjami.

Możesz też wizję idealnego dnia zrobić inaczej. Na przykład zapisać na kartce lub w komputerze, jak chcesz, żeby taki idealny dzień dla Ciebie wyglądał. Np. „budzę się rano, jestem wypoczęta, zrelaksowana, budzi mnie śpiew ptaków za oknem, przez okno widzę promienie słońca wpadające do pokoju”.

W pracy z wizualizacją ważne jest to, żeby utrwalać pozytywne obrazy i emocje. Dlatego też moim klientom zalecam systematyczną pracę z opracowaną wcześniej wizją poprzez jej codzienne odczytywanie, odsługiwanie nagranej wcześniej wersji albo poprzez pracę z Mapą Marzeń. Praca z Mapą Marzeń polega na tym, że z kolorowych gazet wycinasz zdjęcia, które intuicyjnie wybierzesz i które pozytywnie Ci się kojarzą i naklejasz je na karton. Możesz też dodać tytuły artykułów lub ich fragmenty. Gotową Mapę umieszczasz w widocznym miejscu i pozwalasz, żeby Twoja podświadomość wychwytywała te obrazy i dzięki temu pozytywnie się programowała na to, co pragniesz przyciągnąć do swojego życia.

Kiedy i jak długo wizualizować?

Wizualizację warto praktykować codziennie, najlepiej albo tuż po przebudzeniu, albo przed zaśnięciem. Rano nasz mózg nie jest jeszcze przeładowany informacjami i emocjami z całego dnia, a wieczorem, przed zaśnięciem, jest już nieco wyciszony. I to są te dwa najlepsze momenty w ciągu dnia, kiedy warto wizualizować. Możesz też wizualizować w ciągu dnia, kiedy masz wolną chwilę i taka praca też będzie dla Ciebie skuteczna. Warto pracować z wizją do momentu, kiedy ta wizja się zrealizuje.

Pracując z klientami w ramach programu Kobieta Spełniona, podczas kilku pierwszych sesji wspólnie wypracowujemy wizję, którą klient chce w swoim życiu zrealizować. Może to być na przykład wizja idealnego życia osobistego albo idealnego życia zawodowego, w zależności od tego, z jakim celem przychodzi do mnie klient. Z założenia klient pracuje ze swoją wizją przez czas trwania programu i też po jego zakończeniu, jeśli wizja jest długoterminowa, aż do momentu zrealizowania wizji.

A kiedy wizja się zrealizuje —  co dalej?

Kiedy Twoja wizja się zrealizuje, to przede wszystkim świętuj! Bo kiedy świętujesz, to też pokazujesz swojej podświadomości, że chcesz doświadczać więcej podobnych sytuacji. A kiedy już poświętujesz i będziesz gotowa iść dalej, wyznacz sobie kolejny kierunek, kolejny cel, kolejny punkt, do którego będziesz dążyć i systematycznie pracuj z nową wizją, po to, żeby i tym razem Twoja podświadomość pomogła Ci ją z lekkością zrealizować.

I tego z całego serca Ci życzę!

PS. Jeśli czujesz, że potrzebujesz zmian w swoim życiu zawodowym i/lub osobistym, umów się ze mną na bezpłatną konsultację przez telefon lub Skype i sprawdź, jak mogę Ci pomóc!