realizacja celów

6 nawyków, które pomogą Ci z lekkością realizować cele

Wiesz, że istnieje sposób na to, żeby ułatwić Ci realizację Twoich celów? Są to pozytywne nawyki, które, jeśli wdrożysz do swojego życia, sprawią, że z łatwością zaczniesz realizować swoje plany. Dzisiaj chcę podzielić się z Tobą 6 nawykami, które sama stosuję codziennie i które pomagają mi z lekkością realizować moje cele.

Pomysł na ich wdrożenie zaczerpnęłam z książki “Fenomen poranka” Hala Elroda, jednakże zmodyfikowałam je w taki sposób, żeby bardziej pasowały do mnie, do moich preferencji i do mojego stylu życia. Ciebie też zachęcam do tego, żebyś dostosowała te propozycje do swoich potrzeb.

Autor książki zachęca do tego, żeby na praktykowanie tych 6 nawyków wygospodarować czas rano, stąd zresztą wziął się tytuł książki. Namawia do tego, żeby wstawać wcześniej niż zazwyczaj, a najlepiej jeszcze przed pozostałymi domownikami i w ciszy i skupieniu praktykować poranne nawyki jako pierwszą czynność każdego dnia. Ja też w miarę możliwości staram się praktykować rano, jednakże zauważyłam, że te nawyki są skuteczne również wtedy, kiedy wykonuję je w ciągu dnia.

Ok, to przejdźmy do meritum.

6 pozytywnych nawyków, które warto praktykować codziennie rano to:

  1. Medytacja

Dla mnie czysta forma medytacji, czyli skupienie w ciszy na oddechu, doznaniach z ciała i pozwalanie na swobodny przepływ myśli, okazała się nie lada wyzwaniem, dlatego znalazłam sposób, który zdecydowanie lepiej dla mnie działa. Korzystam z 10-minutowych prowadzonych głosem medytacji, które dostępne są w aplikacji na telefon “Calm”. Te medytacje nagrane są po angielsku i są dostępne w wersji podstawowej bezpłatne. Żeby jak najlepiej z nich skorzystać, zakładam słuchawki na uszy i daję się poprowadzić medytacji. Już po 2 tygodniach zauważyłam u siebie pierwsze pozytywne rezultaty, którymi są: wzrost koncentracji, skupianie uwagi, obecność w tu i teraz, świadoma praca z myślami, większa cierpliwość, większa świadomość.

  1. Afirmacje

Afirmacja to twierdzące, pozytywne zdanie na swój temat. Ma na celu, poprzez systematyczne powtarzanie, przekierowanie naszej uwagi na nowe, pozytywne możliwości i doświadczenia, dzięki czemu zaczynają się one w sposób naturalny stawać naszym udziałem. Pomagają uwierzyć w siebie, w swoje możliwości, w sukces, dzięki czemu pomagają nam realizować nasze cele. Ważne, żeby afirmacje były jak najlepiej dopasowane do osoby, która z nimi pracuje w taki sposób, żeby pomagać jej przezwyciężyć wewnętrzne blokady. Przykładowe afirmacje, z którymi pracuję osobiście, lub które proponowałam do pracy moim klientom to: „jestem wartościowa i cenna”, „jestem wystarczająco dobra, taka jaka jestem”, „kocham i jestem kochana”, „z łatwością realizuję moje cele”. Pracować z afirmacjami można w różny sposób. Ja najczęściej czytam. Można też pisać lub odsłuchiwać nagrań.

  1. Wizualizacja

Wizualizowanie to praca z obrazami. W skrócie polega na wyobrażaniu sobie momentu, w którym nasz cel już się zrealizował, na doświadczaniu emocji, które temu towarzyszą. Ułatwia nam to skuteczniejszą realizację naszych planów. Możesz wizualizować sobie różne rzeczy, w zależności od tego, co chcesz osiągnąć. Możesz napisać sobie wizję idealnego dnia i z taką wizją pracować. Możesz wyobrażać sobie co po kolei w Twoim idealnym dniu Cię spotyka i to, że wszystkie działania, które podejmujesz, przebiegają z lekkością i kończą się sukcesem. Możesz wizualizować sobie idealny tydzień, czyli to, co jest dla Ciebie ważne, co chciałabyś, żeby w Twoim idealnym tygodniu się zdarzyło. Wizualizacja zajmuje niewiele czasu. Mi około 5 minut. Wystarczy zamknąć oczy i dać się ponieść wyobraźni. Możesz sobie wcześniej spisać swoją wizję i ją czytać lub odsłuchiwać.

  1. Czytanie inspirujących książek

Czytam minimum 10 stron dziennie. Najczęściej są to książki w tematyce rozwoju osobistego. Przeczytanie 10 stron dziennie, to naprawdę niewielki wysiłek, a może przynieść fenomenalne rezultaty. Wyobraź sobie, że przy takim systematycznym czytaniu, jesteś w stanie w ciągu roku przeczytać aż 18 dwustustronicowych książek! Imponujące, prawda? A ileż to inspiracji i motywacji na każdy dzień!

  1. Pisanie

Piszę tak zwane „poranne strony”. Inspirację zaczerpnęłam z książki “Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę” Julii Cameron. „Poranne strony” to odręczne zapisywanie strumienia myśli na 3 stronach A4 lub zapisywanie 750 słów, jeśli wybierzesz pisanie na komputerze. Piszesz wszystko, co Ci przychodzi do głowy, bez cenzury, bez oceniania. Poranne strony pomagają w uświadomieniu sobie tego, co nieświadome, przepracowaniu emocji i też w dokonywaniu wglądów. Jest to naprawdę wartościowa i inspirująca aktywność. Nawyk regularnego pisania możesz też realizować na inne sposoby. Możesz pisać dziennik lub pamiętnik i zapisywać w nim najważniejsze wydarzenia z życia. Możesz też wyrażać wdzięczność i zapisywać codziennie np. 10 rzeczy, za które jesteś wdzięczna w swoim życiu lub codziennie sporządzać listę Twoich sukcesów.

  1. Ćwiczenia fizyczne

Aktywność fizyczna to, oprócz wartościowego snu i zdrowego jedzenia, trzeci podstawowy nawyk, który pomaga w utrzymywaniu energii życiowej na wysokim poziomie. Kiedy mamy wysoki poziom energii życiowej, łatwiej i skuteczniej realizujemy cele. W trakcie ćwiczeń fizycznych uwalniają się do Twojego mózgu tak zwane hormony szczęścia. Regularnie ćwicząc, dbasz więc o wysoki poziom energii i jednocześnie dbasz o dobry nastrój i pozytywne myślenie. Ja ćwiczę regularnie przez ok 20-30 minut minimum 3 razy w tygodniu. Ty możesz dostosować intensywność i rodzaj ćwiczeń do swoich Twoich indywidualnych potrzeb.

Mam nadzieję, że przekonałam Cię do tego, że warto wdrożyć pozytywne nawyki do swojego życia, żeby łatwiej i skuteczniej realizować cele. Na koniec dam Ci jeszcze tylko taką wskazówkę. Wprowadzaj nawyki stopniowo. Wybierz sobie na początek 1 lub 2 nawyki, z którymi zaczniesz pracować jednocześnie. Potem, kiedy pierwsze z nich już się utrwalą, dodawaj kolejne. Powodzenia!

PS. Jeśli czujesz, że potrzebujesz zmian w swoim życiu zawodowym i/lub osobistym, umów się ze mną na bezpłatną konsultację przez telefon lub Skype i sprawdź, jak mogę Ci pomóc!