coaching

Jak odważnie sięgać po to, czego pragniesz?

Czy Tobie też zdarza się, że podziwiasz innych za odwagę?

Widzisz, jakie odnoszą sukcesy, czujesz podziw, może nawet zazdrość, bo w głębi serca chcesz tego samego dla siebie, ale powstrzymuje Cię strach, więc nic nie robisz. Wyobrażasz sobie, że Ci, którzy są w miejscu, w którym Ty chcesz być, są odważni, bo nie czują lęku, oni sięgają po to, czego pragną. Otóż nic bardziej mylnego. Odwaga to postawa, która charakteryzuje się tym, że działasz mimo lęku. Przekraczasz swój lęk.

Przypomina mi się teraz takie fajne, gdzieś zasłyszane zdanie:

Puk puk! Puka lęk. Otwiera mu odwaga, patrzy, a tam nikogo nie ma.

Co to znaczy odważnym? Tak, jak ja to rozumiem, bycie odważnym związane jest z poznaniem naszych najgłębszych prawd, pasji, pragnień i śmiałym ich realizowaniem w życiu.

Dlaczego bycie odważnym jest takie ważne? Bo tylko pokonując swoje wewnętrzne ograniczenia i swój lęk przed możliwymi konsekwencjami swoich działań, możemy kreować życie, jakiego pragniemy. Odwaga pomaga nam realizować nasze marzenia i nasze pasje. Pomaga nam lepiej poznać siebie.

W jaki sposób możesz rozwijać swoją odwagę?

1 Bądź szczery/a w stosunku do samego/ej siebie

Wiele osób, być może Ty też do nich należysz, za bardzo liczy się z opinią innych ludzi. Co tracą w ten sposób? Zagłuszają swój wewnętrzny głos. Prawda jest taka, że im mniejszą uwagę zwracasz na opinie innych ludzi, tym bardziej uczciwy/a jesteś względem siebie. I nie chodzi tu o to, żeby nie liczyć się ze zdaniem innych ludzi, a bardziej o to, żeby się zatrzymać, wsłuchać w siebie i dowiedzieć się, co JA o tym tak naprawdę myślę? Jakie jest moje zdanie na ten temat? Bycie szczerym wobec siebie wymaga dużej odwagi oraz postanowienia, że od dzisiaj będę mówił/a prawdę – sobie i innym.

2 Sięgaj odważnie po to, czego pragniesz

To, co oddziela Cię od tego, czego pragniesz, w uproszczeniu można sprowadzić do dwóch rzeczy: są to przeszkody i strach. Jeśli chcesz realizować w życiu to, czego pragniesz, musisz pokonać przeszkody i odważnie zmierzyć się ze swoim strachem. Nie ma innej drogi. Jeśli czekasz na moment, w którym przestaniesz czuć lęk, to się go nie doczekasz. Lęk zniknie dopiero wtedy, kiedy zrobisz to, czego się boisz. Miałam ostatnio na sesji coachingowej klientkę, która opowiedziała mi, w jaki sposób pokonała swój lęk wysokości. Otóż wybrała się z mężem i kilkuletnim synkiem do parku linowego. Ponieważ jej synek bardzo się bał, postanowiła pokazać mu pomimo swojego lęku, jak świetnie można się bawić na linach.

Zrobiła to! Na początku była bardzo spięta, odczuwała ogromny strach, ale w końcu zrobiła pierwszy krok i wtedy okazało się, że to nawet jest dla niej przyjemne doświadczenie. W końcu miejsce lęku zajęła ekscytacja, radość i entuzjazm! Okazało się, że jazda na linach to naprawdę super zabawa! Ty też tak możesz! Sięgaj po to, czego pragniesz pomimo lęku!

3 Szukaj wsparcia u innych

Jeśli chcemy sięgać po to, czego pragniemy, ważne jest, abyśmy znaleźli w sobie odwagę do tego, żeby poszukać wsparcia lub pomocy innych, kiedy tego potrzebujemy. Proszenie o pomoc jest dla wielu ludzi dużym wyzwaniem! Nie chcemy wyjść na kogoś, kto sobie nie radzi, albo nie chcemy być odebrani jako nachalni lub zdesperowani. Jednocześnie jesteśmy bardzo chętni do tego, żeby pomagać innym. Sprawia nam to ogromną satysfakcję i radość. Co za paradoks! A co, jeśli spojrzysz na swoją umiejętność proszenia o pomoc, jako szansę dla innych na to, żeby mogli Ci pomóc? Taka perspektywa zmienia wszystko. Co możesz zyskać, prosząc innych o pomoc, w urzeczywistnieniu tego czego pragniesz? Dostaniesz wskazówki, wiedzę, motywację, inspirację, zachętę.

To bardzo dużo, zwłaszcza w sytuacji, w której czujesz lęk, albo zagubienie czy zdezorientowanie. Ja sama, pomimo tego, że jestem coachem, wielokrotnie korzystałam ze wsparcia innych coachów, żeby zrealizować moje ogromne marzenie o szczęśliwej rodzinie, które biorąc pod uwagę to, że mam za sobą dosyć trudne dzieciństwo, nieudane pierwsze małżeństwo i do tego trudności z zajściem w ciążę przez kilka lat, było dla mnie praktycznie nieosiągalne. Dziś mam moją rodzinę, kochającego męża, trójkę wspaniałych dzieci i ciepły, serdeczny dom. A to wszystko dzięki temu, że odważyłam się sięgnąć po pomoc wtedy, gdy tego potrzebowałam.

4 Podnieś się, kiedy upadasz

Kiedy byłeś/aś małym dzieckiem i uczyłeś się chodzić, podnosiłeś/aś się wielokrotnie po upadku. To było dla Ciebie wtedy zupełnie naturalne, że się podnosisz i idziesz dalej. Była w Tobie wtedy dziecięca wiara, że nauczysz się chodzić. Ta wiara jest nadal gdzieś w Tobie. Wystarczy, że po nią sięgniesz. Bez względu na to, ile teraz masz lat, zawsze możesz się podnieść. Upadki są po prostu częścią procesu uczenia się czegoś nowego. Dzięki nim uczysz się czegoś nowego o sobie, lepiej wiesz, czego chcesz, a na co się już nie zgodzisz następnym razem, wyciągasz wnioski. Więc następnym razem, kiedy upadniesz, daj sobie czas na to, żeby przeżyć emocje, które się pojawią, wyciągnij odpowiednie wnioski, wstań i ruszaj dalej w swoją drogę!

Ok, mam nadzieję, że zachęciłam Cię do tego, żeby być bardziej odważnym/ą w swoim życiu.

Sięgaj po to, czego pragniesz mimo przeszkód i lęku, bo naprawdę warto!

PS. Jeśli czujesz, że potrzebujesz zmian w swoim życiu zawodowym i/lub osobistym, umów się ze mną na bezpłatną konsultację przez telefon lub Skype i sprawdź, jak mogę Ci pomóc!